Pasta słonecznikowo-pomidorowa z curry
Przepis na tą pastę stworzyłam na wzór mojej ulubionej kupnej pasty do pieczywa – „Pasty ze słonecznika z pomidorami i curry” marki Helcom, którą można dostać m.in. w niektórych sklepach portugalskiej sieci dyskontów i supermarketach.
Bazą są pestki słonecznika, które po zblendowaniu tworzą słonecznikowy twarożek, a dodatkiem smakowym – podsmażone krótko na oliwie pomidory oraz przyprawa curry.
Mam nadzieję, że i Wam skradnie serce. A jeśli nie macie głowy do gotowania – polecam tą sklepową wersję.
Szukasz innych past-smarowideł do chleba? Polecam ci zwłaszcza: przepis na domowy hummus z ciecierzycy ze słoika (znacznie tańszy w produkcji niż hummus ze sklepu, z lepszym składem i zero waste), pastę z ciecierzycy ze szczypiorkiem (tzw. bezjajeczną), awaryjną pastę z czerwonej fasoli z puszki i prosty smalczyk z białej fasoli, umamiczną pastę z wędzonego tofu, pastę z zielonej soczewicy. A jeśli szukasz w kuchni roślinnej smaków i tekstur przypominających nabiał, sprawdź serek z nerkowców do smarowania lub twardszy ser z nerkowców o smaku wędzonej papryki.
Składniki
- 1 szklanka pestek słonecznika (130-140g)
- 1 średniej wielkości pomidor (150-170g)
- 1 większy ząbek czosnku
- 1 łyżka koncentratu pomidorowego ALBO 2-3 suszone pomidory z zalewy ALBO ½ łyżeczki wędzonej papryki ALBO 1 łyżka sosu sojowego (coś, co nada smaku umami)
- 3 łyżki oliwy
- ok. 3-5 łyżek wody
- sok z 1/4 cytryny ALBO 1 łyżka octu balsamicznego
- 1 lekko czubata łyżeczka przyprawy curry
- ½ łyżeczki pieprzu
- ⅓-½ łyżeczki soli
Instrukcje
-
Pomidora kroimy w kostkę i podsmażamy na 3 łyżkach oliwy na średnim ogniu (u mnie szóstka w 9-stopniowej skali) przez 5 minut, pomidor zacznie pięknie pachnieć i trochę się rozpadnie.
-
W naczyniu do blendowania umieszczamy pestki słonecznika, dodajemy sok z cytryny/ocet balsamiczny, ząbek czosnku, koncentrat pomidorowy (lub suszone pomidory lub sos sojowy lub wędzoną paprykę), przyprawy (curry, pieprz, sól) i podsmażone na oliwie pomidory (łącznie z sokiem). Blendujemy blenderem ręcznym. Dodajemy wodę - powoli, po łyżce, żeby nie dać za dużo - aż do uzyskania pożądanej konsystencji (około 3-5 łyżek) i znów blendujemy.
-
Przechowujemy w lodówce do 5-6 dni i używamy jako smarowidła do pieczywa.