O blogu

Składniki

Danie

Kategorie specjalne

CZEŚĆ, JESTEM GOSIA

W 2018 roku założyłam bloga Warzywizm.pl

Misja

Wtedy właśnie po kilkunastu latach wegetarianizmu i kilku latach weganizm poczułam, że popularyzowanie kuchni roślinnej to moja mała życiowa misja. Misja to duże słowo. Dlaczego mam taką misję?

Sposób odżywiania oparty na roślinach jest mniej obciążający dla planety niż tradycyjna dieta pod względem emisji CO2, zapotrzebowania na ziemię i wodę. Eliminuje eksploatowanie zwierząt na użytek człowieka. Poza tym dobrze zbilansowana dieta roślinna jest dla większości osób korzystna dla zdrowia na wszystkich etapach życia.

Dieta roślinna to nie dieta, to sposób odżywiania. Najlepiej, aby bazowała na mało przetworzonych produktach roślinnych. Czy to znaczy, że weganie jedzą tylko warzywa? Nie!

Zdrowa, zbilansowana dieta roślinna opiera się na:

  • warzywach i (w mniejszej ilości) owocach
  • roślinnych źródłach białka (ciecierzyca, soczewica, różne odmiany fasoli np. czerwona, biała jaś, mung, soja, tofu) – te są bardzo ważne, dają energię i sytość na długi czas, wiele z tych produktów to jednocześnie dobre źródła żelaza
  • źródłach węglowodanów (ziemniaki, różne rodzaje kasz, ryż, płatki owsiane, makaron, chleb i inne produkty mączne)
  • orzechach, pestkach (np. słonecznika, dyni, sezam) i innych źródłach tłuszczy (oliwa, olej rzepakowy, lniany itd.)
  • wodzie
  • przy diecie wegańskiej konieczna jest suplementacja witaminy B12, D3 (choć akurat D3 powinni w naszej strefie klimatycznej suplementować wszyscy, na każdej diecie)

Jeśli czujesz, że przejście na czysty weganizm to dla Ciebie za dużo, możesz po prostu ograniczać mięso, ryby i nabiał na rzecz produktów roślinnych. Uczyć się tego sposobu odżywiania. Kupować wegańskie produkty. Wybierać wegańskie knajpy, wegańskie dania w tradycyjnych restauracjach. Opowiedzieć rodzinie, znajomym, kolegom z pracy, czym jest dieta roślinna, gdzie znajdą informacje na jej temat (blogi, książki, filmiki) i dlaczego świat idzie w tym kierunku.

Według mnie każdy może zacząć odżywiać się roślinnie. To nie jest ani skomplikowane ani kosztowne. Pokazuję, że roślinna kuchnia jest bardzo smaczna i pełnowartościowa. Że już w 20 minut możesz zrobić pyszny, zbilansowany wegański obiad. Wystarczy, że nauczysz się kilku-kilkunastu przepisów, by poczuć się pewniej w kuchni.

Nie musisz robić zakupów w drogich sklepach ekologicznych, nie potrzebujesz zaawansowanych sprzętów kuchennych, blendera kielichowego ani nawet wagi kuchennej. Wystarczy, że poznasz kilka roślinnych blogów, podstawowe produkty, garść gotowców ze sklepów, kilka knajpek, a możesz zacząć odżywiać się w pełni (albo przynajmniej bardziej) roślinnie.

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o mnie, zerknij tu. Jeśli masz pytania, komentarze, jeśli mogę Ci pomóc – daj znać w komentarzu, napisz do mnie na FB, na IG lub na maila gosia@warzywizm.pl. Jeśli podoba Ci się to, co robię i chcesz ze mną współpracować – zapoznaj się z moją ofertą i napisz do mnie. Jestem tu dla Ciebie!

Warzywizm.pl to:

  • przepisy domowej kuchni roślinnej, przepisy dla każdego
  • z łatwo dostępnych składników, z propozycjami zamienników
  • z wykorzystaniem prostych akcesoriów, z przystępnymi recepturami
  • bez kompromisów, jeśli chodzi o smak, bo kuchnia roślinna to kopalnia głębokich, przepysznych smaków

Nie jestem dietetykiem, ale w większości przepisów podążam za zasadami bilansowania diety roślinnej (obecność źródeł białka, węglowodanów, witamin, błonnika, tłuszczy).

Close
Close