Hummus z ciecierzycy ze słoika

Po co robić domowy hummus, skoro w dzisiejszych czasach można go dość tanio kupić? Ja znajduję wiele powodów:

  1.  Skład i smak – większość sklepowych hummusów ma gorszy skład : mniej tahini i kuminu, olej rzepakowy zamiast oliwy, regulatory kwasowości zamiast soku z cytryny, konserwanty.
  2. Ekologia – kupny hummus jest zazwyczaj pakowany w plastik, a poza tym opakowania są niewielkie.
  3. Cena – domowy hummus (w wersji szybkiej z cieciorki ze słoika) jest znacznie tańszy od popularnego hummusu z dyskontów hummusu. Poniżej kalkulacja kosztów domowego hummusu:
  • 1 słoik ciecierzycy (taki większy, czyli 540g z zalewą, 400g bez zalewy) – 3,3zł
  • 4 łyżki pasty tahini – 90g/300g * 12zł = 3,6zł
  • 2 ząbki czosnku – 2szt/8szt * 2zł = 0,5zł
  • 2 łyżki oliwy , ½ łyżeczki soli i ½ łyżeczki kuminu (kminu rzymskiego) – 1zł (szacunek)
  • sok z ½ cytryny (3 łyżki) 100g/1kg * 8zł = 1,2zł

Łączny koszt domowego hummusu: 3,3zł + 3,6zł + 0,5zł + 1,2zł + 1zł = 9,6 zł/ok. 700g czyli ok. 1,37zł/100g

Cena najtańszego hummusu w sklepie: 3,99zł/160g, czyli 2,49zł/100g

Co oznacza, że w przeliczeniu na 100g, domowy hummus jest 45% tańszy niż najtańszy (i zarazem nienajlepszej jakości) sklepowy hummus.

Czy to jest dla Was istotny argument? Czy zwracacie uwagę na ceny gotowców? A może macie własną recepturę na Wasz ulubiony hummus?

A jeśli szukasz innych past-smarowideł do pieczywa, polecam ci także przepisy na: pastę z ciecierzycy ze szczypiorkiem (tzw. bezjajeczną), awaryjną pastę z czerwonej fasoli z puszki i prosty smalczyk z białej fasoli, umamiczną pastę z wędzonego tofu, czy pastę z zielonej soczewicy. A jeśli szukasz w kuchni roślinnej smaków i tekstur przypominających nabiał, sprawdź serek z nerkowców do smarowania lub twardszy ser z nerkowców o smaku wędzonej papryki.

Czas przygotowania 30 min

Składniki

  • 1 słoik ciecierzycy (400 g po odsączeniu z zalewy), czyli 2 lekko czubate szklanki ciecierzycy (uwaga: w wysokim wąskim słoiku sprzedawanym np. w Biedronce i Lidlu jest więcej ciecierzycy niż w typowej puszce ciecierzycy, gdzie po odsączeniu jest 240g ciecierzycy)
  • 4 łyżki pasty tahini (80-90g)
  • 2 niewielkie ząbki czosnku
  • 2 łyżki oliwy
  • ½ łyżeczki soli
  • ½ łyżeczki kuminu (kminu rzymskiego)
  • sok z ½ cytryny (3 łyżki)
  • ok. ½ szklanki wody
  • opcjonalnie do dekoracji: kilka odłożonych ziarenek ciecierzycy, pestki granatu, listki świeżej kolendry lub natki pietruszki, papryka słodka/ostra w proszku lub płatki chili, dodatkowy chlust oliwy

Instrukcje

  • Ciecierzycę odsączamy z zalewy na sitku (uwaga! zalewę, w której była ciecierzyca, czyli tzw. aquafabę , warto zachować i zrobić z niej np. wegański majonez). W garnku zagotowujemy ok. 4 szklanki (1l) wody. Wrzucamy ciecierzycę i gotujemy na średnim gazie około 10 minut, a następnie odsączamy na sitku i pozwalamy ciecierzycy chwilę wystygnąć. Gotowanie ciecierzycy ze słoika pozwala jej bardziej zmięknąć, dzięki czemu łatwiej ją zblendować na gładszy hummus, a dodatkowo pomaga pozbyć się posmaku i zapachu zalewy. Jeśli się spieszysz, możesz pominąć ten krok i dokładnie opłukać ciecierzycę na sitku pod wodą z kranu.
  • Wystudzoną ok. 10 minut (albo dłużej) ciecierzycę blendujemy ręcznym blenderem z tahini, czosnkiem, oliwą, solą, kuminem, sokiem z cytryny oraz wodą. Na początek dajemy ¼ szklanki, blendujemy i ewentualnie dolewamy więcej w razie potrzeby, do uzyskania preferowanej konsystencji hummusu. Warto pamiętać, że w lodówce hummus jeszcze stężeje i po kilku godzinach będzie gęstszy niż zaraz po przygotowaniu.
  • Hummus przechowuj w lodówce w zamykanych naczyniach - np. plastikowym pudełku z pokrywką czy słoiku, dzięki czemu nie wyschnie i nie zaabsorbuje zapachów z lodówki.

Komentarze:

  1. A ile czasu można przechowywać taki hummus w lodówce ?

  2. Gosia@Warzywizm says:

    Optymalnie do 5 dni. Ja przechowuję do tygodnia i upewniam się w ostatnich dniach, że wszystko jest z nim ok :).

  3. Koszt domowego jest zdecydowanie zanirzony ponieważ trzeba też doliczyć energię, wodę (w której gotujesz i myjesz sprzęt, niby detal a jednak nie za darmo) plus czas jaki trzeba przeznaczyć na zrobienie go. Więc wyjdzie niemal tyle samo co kupny, więc jedyny plus to pewność dodanych składników (choć to zdecydowanie też wątpliwa sprawa, bo żeby być pewnym to trzeba sobie samemu wyhodować).
    Pozdrawiam

    1. Gosia@Warzyiwizm Author says:

      Cześć PinkFreud! Dzięki za komentarz. Post z przepisem pochodzi sprzed 2,5 roku, od tego czasu ceny poszły w górę, zarówno sklepowego hummusu, jak i składników do domowej produkcji. Z pewnością w dokładniejszych wyliczeniach należy wziąć pod uwagę koszty energii i wody, ja założyłam pewien zapas w kosztach produktów. Tak jak zwracasz uwagę – dla mnie domowy hummus to też hummus z lepszym składem. M.in. większą ilością tahini, która jest kluczowa dla smaku hummusu. Ważny jest też dla mnie aspekt generowania mniejszej ilości plastikowych odpadów – hummusy są pakowane w sklepach w plastikowe opakowania o niewielkiej objętości. U mnie w domu zjada się każdą wyprodukowaną ilość hummusu :). Jeśli ktoś kupuje/gotuje dla siebie samego, lepszym rozwiązaniem mogą być małe opakowania kupnej pasty. U mnie zdecydowanie wygrywa domowa produkcja. Pozdrawiam!

    2. Zaniżony!

  4. Czy mrozisz ten humus? Mnie trudno zjeść cały.

    1. Gosia@Warzywizm Author says:

      Cześć Aga! Ja nigdy nie mroziłam, bo nie miałam potrzeby, ale mam koleżankę która regularnie mrozi i mówi, że po rozmrożeniu jest zwyczajnie bardzo smaczny, także bym się nie bała mrożenia. Podrzucę jeszcze pomysł, że jakieś niewielkie ilości hummusu można wykorzystać „resztkowo” np. dodając je do sosu pomidorowego – hummus nada mu kremowości. Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close
Close