Pasta z soczewicy z suszonymi pomidorami

Szybka, tania i łatwa w przygotowaniu. Uniwersalna w smaku na tyle, że śmiało można ją proponować nie-weganom i kulinarnym konserwatystom.

A jeśli szukasz więcej przepisów na pasty do chleba, sprawdź przepis na domowy hummus z ciecierzycy ze słoika (znacznie tańszy w produkcji niż hummus ze sklepu, z lepszym składem i bardziej ekologiczny), „bezjajeczną” pastę z ciecierzycy ze szczypiorkiem, awaryjną pastę z czerwonej fasoli z puszki i prosty smalczyk z białej fasoli, umamiczną pastę z wędzonego tofu lub pastę z zielonej soczewicy. Jeśli natomiast szukasz w kuchni roślinnej smaków i tekstur przypominających nabiał, sprawdź serek z nerkowców do smarowania lub twardszy ser z nerkowców o smaku wędzonej papryki.

Czas przygotowania 25 min

Składniki

  • 160-170g suchej czerwonej soczewicy (1/3 standardowego 500g opakowania, ok. 4/5 szklanki)
  • ½ słoiczka suszonych pomidorów razem z olejem i przyprawami (około 10 połówek suszonych pomidorów plus ¼ szklanki oleju)
  • 2 ząbki czosnku
  • po 1 łyżeczce: oregano, bazylii, słodkiej papryki
  • po ⅓-½ łyżeczki: soli i pieprzu
  • opcjonalnie dla smaku umami: 1 łyżka octu balsamicznego lub ½ łyżeczki mielonej kolendry lub ½ łyżeczki wędzonej papryki, ⅓-½ łyżeczki ostrej papryki

Instrukcje

  • Soczewicę gotujemy przez 13-15 minut do miękkości i odsączamy z wody.
  • Ugotowaną soczewicę (jeśli możesz, daj jej chwilę na ostygnięcie) i wszystkie pozostałe składniki: pomidory suszone, olej z zalewy, czosnek i przyprawy umieszczamy w misce lub garnku i blendujemy.

  • Przed podaniem pastę polewamy oliwą, posypujemy świeżymi ziołami albo przyprawami (papryka słodka/wędzona albo ostra). Pasty używamy jako smarowidło do pieczywa (chleba, bagietki, tortilli), można też maczać w niej warzywa. Przechowujemy w lodówce do 5-6 dni.

Komentarze:

  1. Edyta Sachaj Kaleta says:

    Cześć !
    Pasta jest obłędna , chyba lepszej nigdy nie jadłam.Przez pomyłkę zrobiłam z zielonej soczewicy, pod koniec gotowania dodałam jedną kostkę warzywną a następnie nie odcedzałam ale poczekałam az odparuje.Kolendrę wsypałam w ziarnach, wędzona papryka i extra oliwa wieńczą dzieło kulinarne. Ten przepis jest najlepszy z dotychczas mi znanych , łatwy oraz szybki w wykonaniu . (Elementem sukcesu jest użycie wysokiej jakości składników.)

  2. Gosia@Warzywizm says:

    Cześć Edyta! Dzięki za komentarz i Twoje udoskonalenia :)! Ja też robię ją czasem z zielonej soczewicy – wydłuża to czas przygotowania, ale pasta zrobiona z zielonej soczewicy jest bardziej zwarta. A z zielonej soczewicy robię też podobną pastę, ale z dodatkiem musztardy: http://www.warzywizm.pl/przepis/pasta-z-zielonej-soczewicy-z-musztarda/.
    Miło Cię tu widzieć, zapraszam po więcej przepisów, zapraszam do komentowania, i pozdrawiam ciepło! 🙂
    Gosia

  3. pasta świetna, zrobiłam pierwszy raz, ale na pewno nie ostatni 🙂 u mnie też z dodatkiem kolendry, pycha! dziękuję za przepis 🙂

  4. a, Gosiu pytanie mam jeszcze. Czy można ją zapasteryzować i przechowywać w temperaturze pokojowej tj. kuchennej ? 😉

    1. Gosia@Warzywizm Author says:

      Cześć Kasiaem! Przyznam, że nigdy nie próbowałam pasteryzować smarowideł do chleba i miałabym obawy o skuteczną pasteryzację, tak żeby pasta się nie zepsuła. Dodatkowo, u mnie schodzą naprawdę duże ilości past do pieczywa, i są jedzone w przeciągu 4-6 dni i nigdy mi się nie psują. Jeśli podejmiesz próbę pasteryzacji – będę bardzo ciekawa efektów! Pozdrawiam i dziękuję za komentarz :).
      Gosia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close
Close