Azjatyckie kluski z fasolą, warzywami i srirachą
Lubisz zatopić pałeczki (albo widelec) w lepkim, ostrym, aromatycznym sosie? To danie nęci smakiem i konsystencją, a przy tym jest świetnie zbilansowane – ma i warzywa, i roślinne białko (w postaci fasoli), i węglodowany (makaron). A do tego ładnie ułożone na talerzu, świetnie wygląda. Można je śmiało zaserwować z jakiejś specjalnej okazji, choćby walentynek :D.
Jeśli lubisz makarony i azjatyckie klimaty, polecam też: sobę z czerwoną kapustą, makaron z kimchi, makaron z kalafiorem w orzechowym sosie, makaron z brokułem i papryką, albo sezonowy wiosenny makaron z botwinką.
Składniki
- 400g makaronu (u mnie soba, może być spaghetti pełnoziarniste, albo makaron ryżowy)
- 2 puszki czerwonej fasoli albo 500-600g ugotowanej czerwonej fasoli (u mnie fasola odmiany Piękny Jaś fioletowo-czarna, kupiona na bazarku)
- 2 cukinie
- 2 papryki (u mnie czerwona i żółta)
- 1 cebula
- 3 ząbki czosnku
- sok z ½ cytryny
- 5 łyżek sosu sojowego
- 2 łyżki syropu z agawy/klonowego
- 1 łyżeczka papryki wędzonej (albo słodkiej)
- 1 łyżeczka przyprawy curry
- 3 łyżki oleju sezamowego albo rzepakowego
- 3-4 łyżki srirachy ALBO ostrego ketchupu
- do podania: 2 garści posiekanego szczypiorku
Instrukcje
-
Cukinię kroimy w grube plastry, a potem każdy plaster na 3 paski. Paprykę kroimy na kawałki. Cebulę kroimy w kostkę. Czosnek kroimy w cienkie plastry albo drobniej.
-
Makaron gotujemy według instrukcji.
-
W woku lub na dużej patelni rozgrzewamy olej (u mnie na siódemce w 9-stopniowej skali). Wrzucamy cebulę, smażymy przez 1 minutę mieszając. Dorzucamy czosnek, mieszamy z cebulą. Dodajemy pokrojoną cukinię i paprykę. Smażymy 5 minut mieszając.
-
Na patelnię dodajemy ugotowaną albo odsączoną z zalewy i opłukaną na sitku pod bieżącą wodą fasolę. Wsypujemy przyprawy - wędzoną paprykę i curry, mieszamy.
-
Na patelnię wlewamy sos sojowy oraz syrop z agawy (albo klonowy, albo ewentualnie cukier trzcinowy), mieszamy. Z cytryny wyciskamy sok i wlewamy go do warzyw i fasoli.
-
Ugotowany makaron dodajemy na patelnię i mieszamy całość. Jeśli wszystkie osoby jedzące danie lubią ostry smak - na patelnię dodajemy 2-3 łyżki srirachy lub ostrego ketchupu, a jeśli będą je jeść osoby o delikatniejszym podniebieniu - srirachę/ketchup dodajemy już na talerzach. Danie dodatkowo polewamy srirachą na talerzach, posypujemy szczypiorkiem. Smacznego!