Takich posiłków życzę Wam na 2022: pełnych warzyw, odżywczych, a jednocześnie nieskomplikowanych, które możecie modyfikować w zależności od zawartości lodówki (i, nawiasem mówiąc, znajdować nawet lepsze połączenia składników niż wymyślił twórca przepisu).
Pamiętajcie, że w tego typu przepisach możecie eksperymentować. Zmienić ryż na ulubioną kaszę. Fasolę na preferowaną (albo po prostu dostępną z zapasów) ciecierzycę. Użyć tych przypraw, które macie (to mogą być gotowe mieszanki przypraw, np. przyprawa do gyrosa, przyprawa do kurczaka, przyprawa śródziemnomorska, garam masala itd.). Czerpcie i cieszcie się z bogactwa i smaków kuchni roślinnej!
A jeśli szukacie więcej przepisów na wegańskie dania z ryżem, polecam Ci najpopularniejszy przepis na blogu – tofu z cukinią rach-ciach, klasyczny ryż z brokułem, marchewką i tofu, ryż smażony z warzywami (w tym kapustą pekińską), ryż na zielono-żółto, najprostszy buddha bowl z kremowym sosem z tahini oraz mnóstwo przepisów na dania curry, które dobrze komponują się z ryżem.
Czas przygotowania
35 min
-
200g ryżu (polecam brązowy, ale biały też będzie ok.)
-
1 puszka fasoli białej/czerwonej (240g) lub podobna ilość ugotowanej fasoli jaś albo ciecierzycy
-
250g pieczarek (½ standardowego opakowania)
-
½ brokuła
-
2 papryki
-
1 cebula (czerwona lub żółta)
-
2-3 ząbki czosnku
-
5 łyżek oleju do smażenia
-
2 łyżki sosu sojowego (albo ½ łyżki soli)
-
po 1 łyżeczce: słodkiej papryki w proszku, wędzonej papryki, oregano
-
po ½ łyżeczki: kurkumy (można pominąć), kolendry mielonej (albo pieprzu ziołowego), pieprzu
-
2 łyżki tahini albo ulubionego masła orzechowego
-
Warzywa myjemy i kroimy: pieczarki na ćwiartki, brokuła na malutkie kawałki, paprykę w kostkę, cebulę w drobną kosteczkę, czosnek siekamy drobno.
-
Ryż gotujemy według instrukcji, ja brązowy ryż gotowałam 30 minut. Czas gotowania białego ryżu jest dużo krótszy (ok. 12 minut).
-
Na patelni na średniej mocy palnika rozgrzewamy 2 łyżki oleju. Wrzucamy pieczarki. Pozwalamy im się zarumienić na patelni nie mieszając przez 2 minuty. Po tym czasie mieszamy, przewracając je na inną stronę i smażymy kolejne 2 minuty. Pieczarki przesypujemy do miski i odstawiamy na bok.
-
Na patelnię wlewamy kolejne 2 łyżki oleju, wrzucamy brokuła. Smażymy 4-5 minut, do zmięknięcia brokuła. Przesypujemy do miski (może być do pieczarek) i odstawiamy.
-
Na patelnię wlewamy kolejną 1 łyżkę oleju. Wrzucamy cebulę i paprykę. Smażymy przez 3-4 minuty, mieszając co jakiś czas. Pod koniec dodajemy czosnek i smażymy kilkanaście sekund. Następnie dodajemy z powrotem na patelnię pieczarki i brokuła. Dodajemy też odsączoną z zalewy, opłukaną na sitku pod bieżącą wodą fasolę z puszki (albo ugotowaną domowo fasolę, jak u mnie).
-
Warzywa zasypujemy przyprawami: słodką papryką w proszku, wędzoną papryką, oregano, kurkumą, kolendrą (lub pieprzem ziołowym), wlewamy sos sojowy i 3-4 łyżki wody. Zmniejszamy moc palnika (u mnie do piątki w 9-stopniowej skali) i dusimy warzywa przez 2-3 minuty.
-
Do warzywa dodajemy ugotowany ryż oraz 2 łyżki tahini. Mieszamy całość. Jeśli jest zbyt gęsta - wlej na patelnię ¼ szklanki wody i wymieszaj do połączenia się składników. Danie jest gotowe - smacznego!