Wegańskie pancakes bananowe (wysokobiałkowe)

Na blogu pojawił się już kiedyś przepis na klasyczne pancakes bananowe – delikatne, miękkie i puszyste. Tym razem postanowiłam pokazać, że wegańskie pancakes mogą być pełne białka i bardzo sycące.

Wszystko dzięki mące z ciecierzycy, która ma wspaniałe właściwości odżywcze, bardzo dobrze skleja ciasto i nadaje mu lekko żółty kolor. Nie bójcie się, że placuszki będą mieć posmak ciecierzycy/strączków – dzięki dodatkowi banana i dzięki smażeniu ciężko się domyślić, na jakiego rodzaju mące bazują.

Dobra rada: pancakes  warto smażyć na niezniszczonej, gładkiej patelni, godna polecenia jest płaska patelnia do naleśników.

Porcje 2
Czas przygotowania 20 min

Składniki

  • 1 banan
  • 1 szklanka mąki z ciecierzycy ALBO ½ szklanki takiej mąki i ½ szklanki mąki pszennej
  • ¾ szklanki mleka sojowego albo migdałowego
  • 1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia
  • ¼ łyżeczki soli
  • 1 łyżka oleju do smażenia
  • do podania: owoce np. truskawki, jagody, maliny, masło orzechowe, opcjonalnie syrop klonowy lub dżem

Instrukcje

  • Banana blendujemy z mlekiem roślinnym (albo banana rozgniatamy porządnie widelcem, dolewamy mleka i ubijamy do połączenia składników). W misce mieszamy mąkę z proszkiem do pieczenia i solą. Wlewamy mieszankę banana i mleka, mieszamy całość.
  • Na patelni (warto użyć dobrej patelni, np. płaskiej patelni do naleśników albo innej niezniszczonej patelni) na średniej mocy palnika rozgrzewamy ½ łyżki oleju,olej rozprowadzamy na patelni (np. za pomocą silikonowego pędzelka kuchennego). Łyżką nakładamy masę na patelnię, tworząc niewielkie placuszki. Smażymy po 2 minuty (max. 3 minuty) z każdej strony.
  • Pancakes serwujemy ze świeżymi owocami, opcjonalnie z masłem orzechowym i dżemem lub syropem klonowym.

Komentarze:

  1. Hej, czy zamiast mleka można użyć wody? Wiem, że są przepisy na różne placki i naleśniki z samej mąki z ciecierzycy i wody. Zastanawiam się czy takie placuszki z bananem wyszłyby?

  2. Gosia@Warzywizm says:

    Hej! Myślę, że śmiało można je robić z wodą zamiast z mlekiem roślinnym! Jeśli używasz wody, dodaj łyżkę oleju (np. rzepakowego). W tego typu przepisach, gdzie mleko roślinne i tak blenduje się z pozostałymi składnikami, można też zastąpić je wodą i łyżką masła orzechowego (z dowolnego rodzaju orzechów) – w końcu mleko roślinne to nic innego jak właśnie woda i orzechy/strączki. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close
Close