Wegańska tradycyjna zupa brokułowa
Wegańskie zupy nie muszą od razu być zupą krem z mleczkiem kokosowym. Mogą też przypominać zupy, które znamy z polskich stołów, pełne kawałków warzyw, zabielone. Tyle że w wersji wegańskiej śmietaną nie z mleka, a z nerkowców.
Może zechcecie taką zupkę ugotować dla babci i dziadka i poczęstować w ich styczniowe święto?
A po bulion odsyłam do tego przepisu.
Składniki
- 1 brokuł (ok. 500g)
- 3 ziemniaki
- 2 marchewki
- 1 cebula
- 1l bulionu warzywnego (jeśli masz intensywny bulion, daj 750ml bulionu i 250ml wody)
- 2 łyżki oleju lub oliwy
- 1 łyżeczka soli
- 1 łyżeczka pieprzu
- ⅓-½ łyżeczki kurkumy (można pominąć)
- 1 łyżeczka majeranku
- 7-10 listków laurowych
- sok z ½ cytryny
- 1 szklanka nerkowców (ok. 150g)
- 1 szklanka wody
- do podania: ½ pęczka koperku, ½ pęczka szczypiorku, opcjonalnie ostry sos (np. sriracha) lub chili w proszku
Instrukcje
-
Nerkowce wsypujemy do większego słoika lub miski i zalewamy szklanką gorącej wody. W dalszym kroku zrobimy z nich nerkowcową śmietanę.
-
Cebulę kroimy w kostkę, umyte i obrane marchewki w plasterki lub pół-plasterki, umyte i obrane ziemniaki w kostkę. Brokuła kroimy oddzielając różyczki od łodyg: różyczki kroimy na niewielkie kawałki, a od łodygi odkrajamy zewnętrzną twardą skórkę, a następnie kroimy je w plasterki.
-
W większym garnku rozgrzewamy 2 łyżki oleju lub oliwy i wrzucamy cebulę. Zmniejszamy ogień (u mnie szóstka w 9-stopniowej skali) i podsmażamy cebulę przez 3 minuty. Dodajemy marchewki, podsmażamy mieszając przez kolejne 3 minuty.
-
Do garnka dodajemy pokrojone ziemniaki. Wlewamy bulion i dodajemy liście laurowe, pieprz, ½ łyżeczki soli, majeranek. Zagotowujemy, gotujemy 10 minut.
-
Do garnka dorzucamy plasterki brokuła, gotujemy 5 minut. Dorzucamy różyczki brokuła i gotujemy kolejne 7 minut.
-
W międzyczasie nerkowce blendujemy z wodą, którymi były zalane, sokiem z cytryny i ½ łyżeczki soli aż do uzyskania gładkiej masy, przypominającej śmietanę.
-
Upewniamy się, że wszystkie warzywa (marchewki, ziemniaki, plasterki brokuła, różyczki brokuła) są wystarczająco miękkie. W razie potrzeby gotujemy kolejne kilka minut.
-
Kiedy warzywa są odpowiednio miękkie, do zupy wlewamy śmietankę z nerkowców i mieszamy do jej zabielenia.
-
Zupę podajemy posypaną świeżą zieleniną (koperkiem, szczypiorkiem), w razie potrzeby dosalamy do smaku, a jeśli lubimy ostrzejszy smak - dodajemy ostry sos lub posypujemy chili w proszku.
Jakże ja się cieszę że odkryłam ten blog😁 zrobiłam już z 7 potraw i wszystko było przepyszne, dodam również że mój mąż któremu zawsze brakuje mięsa mówi że smaczne i moje wybrzydzające dzieciaki zjadają wszystko i mówią że smaczne, jak teraz coś gotuję to córka pyta czy to z bloga od tej Pani, bo wie że będzie coś dobrego😁A wszystko zaczęło się od tej właśnie zupy, jest przepyszna😁Dziękuję serdecznie i pozdrawiam🥰
Cześć Kasia! Jak miło mi to czytać, dziękuję za komentarz. Bardzo się cieszę, że moje przepisy są pomocne dla Ciebie i Twojej rodziny, apetyt męża i dzieci są dla mnie przemiłym dowodem uznania i akceptacji smaków kuchni roślinnej :). Bardzo gorąco Was pozdrawiam!