Zupa z fasolką szparagową
Domowa zupa, jak z obiadku u mamy, tyle że wegańska. Pełna warzyw, konkretna dzięki fasolce szparagowej. Zabielona roślinną śmietanką. Pyszna. Idealna zupa na sierpień, zwłaszcza na mniej upalny dzień albo wieczór.
Do jej zrobienia potrzebny jest bulion – ja użyłam 1l zamrożonego zimą domowego bulionu warzywnego (był mocny, więc rozcieńczyłam go 0,5l wody). Możesz użyć też słabszego bulionu, ale wówczas dopraw zupę mocniej: użyj pasty miso jeśli masz, a jak nie to sosu sojowego, słodkiej lub wędzonej papryki w proszku, możesz do gotującej się zupy dodać liście laurowe i kawałek korzenia pietruszki.
Składniki
- 1,5 litra bulionu warzywnego (najlepiej mocnego domowego bulionu, może być też słabszy bulion albo bulion na kostce + 2 łyżki pasty miso)
- 500g fasolki szparagowej
- 4 ziemniaki (ok. 450g)
- 2 marchewki (ok. 250g)
- 1 cebula
- 3 ząbki czosnku
- 200ml śmietanki roślinnej (u mnie owsiana, może być też kokosowa lub sojowa, albo mleko kokosowe)
- 4 łyżki oleju do smażenia
- przyprawy: ¾ łyżeczki soli (w zależności od słoności bulionu), ¾ łyżeczki pieprzu, ¾ łyżeczki kurkumy
- opcjonalne doprawienie: 3-4 łyżki sosu sojowego, ½ łyżeczki papryki wędzonej lub słodkiej
- do podania: ½ pęczka koperku
Instrukcje
-
Cebulę obieramy i kroimy w kosteczkę. Marchew szorujemy i kroimy w plasterki. Ziemniaczki myjemy, obieramy i kroimy w małą kostkę. Czosnek kroimy drobno.
-
Na patelni na średnim ogniu rozgrzewamy 2 łyżki oleju, wrzucamy cebulę i smażymy 2 minuty. Dorzucamy marchewkę, mieszamy. Dolewamy 2 łyżki oleju, wrzucamy pokrojone ziemniaczki i czosnek. Smażymy 4 minuty mieszając.
-
Podsmażone warzywa przesypujemy do dużego garnka,wsypujemy sól (na początek daj mniej, i skosztuj pod koniec i ewentualnie dodaj), pieprz i kurkumę. Zalewamy bulionem i zagotowujemy, po czym zmniejszamy gaz (u mnie do szóstki). W międzyczasie myjemy fasolkę szparagową i odcinamy końcówki. Fasolkę kroimy w 2 cm kawałki. Fasolkę dorzucamy do garnka. Gotujemy około 12-15 minut, do momentu, kiedy warzywa będą miękkie.
-
Do ugotowanej zupy dodajemy śmietankę roślinną i mieszamy. Kosztujemy i ewentualnie doprawiamy (solą albo sosem sojowym, ewentualnie papryką w proszku wędzoną lub słodką). Ja dodałam 4 łyżki sosu sojowego oraz ½ łyżeczki wędzonej papryki, bo lubię bardziej wyraziste smaki. Ponownie mieszamy. Zupę podajemy posypaną posiekanym koperkiem.