Wyśmienita pasta z fasoli jaś
Duże, maślane ziarna fasoli jaś są pyszne same w sobie, a zima to na nie najlepszy czas, bo dodają krzepy!
A kiedy połączyć je z wybornymi dodatkami – suszonymi pomidorami, tahini, sokiem z cytryny i przyprawami – i zblendować, powstaje pasta wyjątkowa. Polecam ją Wam na świąteczny stół – wzbogaci go o roślinne źródło białka.
Składniki
- 150-170g suchej fasoli jaś
- ew. 3 liście laurowe do gotowania fasoli
- ½ słoiczka suszonych pomidorów
- 3 łyżki oliwy lub oleju z zalewy z suszonych pomidorów
- 1 ząbek czosnku
- sok z ½ cytryny
- 2-3 łyżki tahini
- po ½ łyżeczki: wędzonej papryki, kminu rzymskiego, oregano, soli
Instrukcje
-
Suchą fasolę jaś wsyp do miski i zalej dużą ilością wody. Odstaw fasolę na około 12h do namoczenia.

-
Namoczoną fasolę odcedź. W garnku zagotuj dużą ilość nowej wody (ew. z dodatkiem liści laurowych), wrzuć fasolę i gotuj przez 1,5-2h do uzyskania dużych, miękkich ziaren, które ściśnięte palcami - przyjemnie wypływają ze skórki. Fasolę wystudź w wodzie z jej gotowania.

-
Ugotowaną i ostudzoną fasolę umieść w pojemniku do blendowania (ja używam blendera ręcznego) z pozostałymi składnikami. Zblenduj i w razie potrzeby dodaj ok. ⅓ szklanki wody.

-
Pastę podawaj z ulubionym pieczywem. Na bazie chleba, tejże pasty i warzyw stworzysz pyszne kanapki.

-
Smacznego i na zdrowie!
