Różowa pasta fasolowa z pieczonymi burakami
Wyjątkowo apetyczne kolorystycznie zestawienie fasoli i buraków w postaci pasty. Z burakami pieczonymi z przyprawami i zwieńczone pistacjami.
Składniki
- 170g suchej białej fasoli jaś (⅓ standardowego opakowania) LUB fasola z niepełnych 2 puszek (400g fasoli odsączonej z zalewy)
- 1,2 kg buraków (5 buraków) albo 1kg kupnych buraków gotowanych
- po ½ łyżeczki: soli, słodkiej papryki, mielonej kolendry (lub pieprzu ziołowego), oregano
- 2 łyżki oliwy
- sok z ⅓ cytryny
- 5 łyżek tahini
- 1 ząbek czosnku
- po ½ łyżeczki: soli, pieprzu, kminu rzymskiego, mielonej kolendry
- mała garść pistacji
- mała garść posiekanego szczypiorku
- 2 łyżeczki zataru (lub sezamu)
- 2 łyżki oliwy
- do podania: dobre pieczywo
Instrukcje
-
Suchą białą fasolę moczymy 12h w dużej ilości wody w misce, a następnie gotujemy ją w nowej wodzie przez ok. 1,5h do miękkości. Jeśli używasz fasoli z puszki - pomiń ten krok, a jedynie odcedź i przepłucz fasolę.
-
Piekarnik nagrzewamy do 190st C. Buraki myjemy i rozkładamy na blaszce do pieczenia, wsuwamy do piekarnika i pieczemy 50 minut. Jeśli używasz kupnych gotowanych buraków - pomiń ten krok.
-
Buraki wyjmujemy i studzimy przez 10 minut, następnie - uważając by się nie oparzyć (możesz poczekać dłużej) obieramy ze skórki. Jednego buraka odkładamy do pasty. Pozostałe kroimy w kosteczkę, rozsypujemy na blaszce do pieczenia, polewamy oliwą i posypujemy przyprawami (sól, słodka papryka, kolendra, oregano). Wstawiamy ponownie do piekarnika na 10-12 minut.
-
Do ugotowanej i odcedzonej fasoli dodajemy obranego i pokrojonego niedbale jednego buraka, tahini, sok z cytryny, czosnek, przyprawy (sól, pieprz, kmin rzymski, kolendrę) i blendujemy na pastę. Dodajemy wodę (¼-⅓ szklanki) do odpowiedniej konsystencji.
-
Pistacje obieramy i siekamy. Szczypiorek myjemy i siekamy.
-
Pastę buraczano-fasolową rozprowadzamy na talerzach. Z wierzchu posypujemy ją upieczonymi burakami, pistacjami, zatarem i szczypiorkiem. Można posypać jeszcze świeżo mielonym pieprzem.
-
Pastę z burakami podajemy z dobrym pieczywem np. chlebem z grubą skórką, focaccią czy chlebem ziarnistym. Smacznego!