Wegański chińczyk w sosie słodko-kwaśnym
Kto nie lubi sztandarowego dania polskich knajp typu chinol „XYZ w sosie słodko-kwaśnym”, niech pierwszy rzuci kamieniem! Te dania są totalnie super, choć bywa, że ich skład i wartość odżywcza pozostawia nieco do życzenia.
Szczęśliwie, warzywa i tofu w sosie słodko-kwaśnym można też tanio i łatwo przygotować w domu. Upewniając się, że ilość warzyw jest odpowiednia, a jednocześnie nie rezygnując ze słodkiego, oblepiającego je sosu.
Sos taki przygotowujemy z kilku składników, po które nie musisz jechać do sklepu z azjatycką żywnością, bo dostaniesz je w najbliższym sklepie: koncentrat pomidorowy, sos sojowy, ocet (najlepszy będzie ryżowy, ale może być też jabłkowy czy winny), sok z cytryny, cukier i mąka ziemniaczana. Wszystkie te składniki mieszamy w misce z dodatkiem 3/4 szklanki wody i wlewamy na patelnię do usmażonych (z imbirem, czosnkiem i ew. ostrą papryką w proszku) warzyw i tofu. Teraz mieszaj szybko, bo sos prędko gęstnieje! Po minucie mieszania na patelni ma idealną, kleistą konsystencję.
Składniki
- 200g ryżu
- 2 kostki tofu (naturalne lub wędzone)
- 1 mała cebula
- 1 cukinia (ok. 350g)
- 2 papryki (ok. 330g)
- 3 ząbki czosnku starte na tarce
- kawałek świeżego imbiru większy niż kciuk
- 3 łyżeczki sosu sriracha albo ½ łyżeczki chilli w proszku/płatków chili
- 4 łyżki oleju do smażenia
- 2 łyżki koncentratu pomidorowego (⅓ małego słoiczka) albo 3 łyżki keczupu
- 4 łyżki sosu sojowego
- 3 łyżki octu (ryżowy/jabłkowy)
- 3 łyżki cukru
- 2 łyżki mąki ziemniaczanej (albo kukurydzianej)
- sok z ½ cytryny lub 1 limonki
- ¾ szklanki wody
- do podania: szczypiorek
Instrukcje
-
Ryż gotujemy według instrukcji (ja użyłam brązowego i gotowałam go 25 minut). Warzywa (cebulę, cukinię i paprykę) oraz tofu kroimy na niewielkie kawałki.
-
Na patelni na średnim ogniu (u mnie szóstka w 9-stopniowej skali) rozgrzewamy 2 łyżki oleju, podsmażamy cebulę pokrojoną w kostkę (2 minuty). Dodajemy paprykę i smażymy 3 minuty. Dodajemy cukinię i smażymy 2 minuty.
-
Warzywa przesuwamy na bok na patelni, w wolne miejsce dolewamy 1 łyżkę oleju i wsypujemy pokrojone tofu, smażymy 1-2 minuty mieszając. Po tym czasie tofu mieszamy z warzywami.
-
Ze środka patelni zgarniamy na boki warzywa i tofu, wlewamy 1 łyżkę oleju i wrzucamy starty na tarce imbir, czosnek oraz sos sriracha (lub chilli w proszku lub w płatkach). Zmniejszamy gaz, a następnie mieszamy zawartością patelni przez 1-2 minuty.
-
Przygotowujemy sos: koncentrat pomidorowy, sos sojowy, ocet, sok z cytryny lub limonki, cukier, mąkę ziemniaczaną i wodę mieszamy w misce, a następnie wlewamy na patelnię i mieszając, smażymy zawartością patelni przez 1 minutę. Mąka ziemniaczana sprawi, że sos szybko zgęstnieje. W razie potrzeby można dodatkowo dolać wprost na patelnię dodatkowo ¼ szklanki wody.
-
Danie podajemy z ryżem, posypane szczypiorkiem. Sos jest cudownie lepiący, galaretowaty, słodki, słony i kwaśny zarazem. Smacznego!