Fasolka szparagowa z zasmażką – wegańska, zdrowsza wersja
Czy fasolki szparagowej z zasmażką można nie kochać? Dla mnie to smak dzieciństwa, a fasolka była jednym z niewielu warzyw (poza ziemniakami i kalafiorem, również z zasmażką), które zgadzałam się jeść jako dziecko. Bo muszę się przyznać, że byłam dzieckiem wyjątkowo wybrednym do jedzenia, i cała rodzina podejmowała nadludzkie wysiłki, żeby znaleźć potrawy, które byłam skłonna jeść.
Wracając do fasolki z zasmażką – przygotowanie jej wegańskiej, nieco zdrowszej i ciekawszej w smaku alternatywy to bułka z masłem (tyle że bez bułki i bez masła :)). Ja wcinam ją jako samodzielne danie na kolację lub podaję jako dodatek (np. do burgerów) na obiad.
Składniki
- ½ kg fasolki szparagowej zielonej lub żółtej
- 2 łyżki mąki kokosowej* lub mielonego siemienia lnianego (bardziej polecam mąkę kokosową)
- 2-3 łyżki oleju (u mnie kokosowy, może być też rzepakowy, słonecznikowy)
- ½-1 łyżeczka przyprawy curry
- ½ łyżeczki papryki słodkiej w proszku
- ⅓ łyżeczki ostrej papryki w proszku (można pominąć)
- ⅓ łyżeczki soli
- ⅓ łyżeczki pieprzu
Instrukcje
-
Od fasolki szparagowej odcinamy końcówki. Zagotowujemy wodę w większym garnku (około 1,5l wody). Jeśli używamy zielonej fasolki i zależy nam, żeby zachowała intensywny kolor - do wody dodajemy 1 łyżeczkę cukru. Do gotującej się wody wrzucamy opłukaną pod bieżącą wodą fasolkę. Gotujemy ją 8-15 minut do momentu, kiedy osiągnie preferowaną przez nas miękkość i odcedzamy na sitku.
-
Patelnię rozgrzewamy na średnim ogniu (u mnie siódemka w 9-stopniowej skali). Na patelnię wsypujemy mąkę kokosową lub siemię lniane oraz wszystkie przyprawy i prażymy 2 minuty. Po tym czasie dodajemy olej i mieszamy, zdejmujemy patelnię z ognia. Zasmażka gotowa.
-
Fasolkę albo wsypujemy na patelnię i mieszamy z zasmażką albo wykładamy do miski/na talerze i polewamy zasmażką.
Dlaczego wyszło gorzkie?
Cześć Dominika! Mam dwa podejrzenia: 1) może to być kwestia fasolki samej w sobie – jakiej użyłaś, mrożonej czy świeżej? nie każda fasolka jest smaczna :/, 2) curry – niektórzy, zwłaszcza nieprzywykli do smaku curry, mogą wyczuwać w mieszance przypraw curry gorzki smak. Można wówczas albo użyć mniej curry, albo zastąpić je kurkumą albo w ogóle pominąć. Pozdrawiam!